Chicago: 01:00
Nowy Jork: 02:00
Los Angeles: 11:00

Ile czasu trwa transport auta z USA do Europy?

Kupując nowy samochód w Polsce, już po kilku dniach można cieszyć się nowym nabytkiem. Nieco inaczej wygląda zakup pojazdu z USA. Transport auta ze Stanów zajmuje bowiem znacznie więcej czasu i wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności zarówno za oceanem, jak i w Europie. Na szczęście istnieją firmy, takie jak nasza, które specjalizują się w sprawnym wyszukiwaniu i sprowadzaniu modeli wybranych przez klientów.

Transport do portu

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać po wygraniu licytacji lub zaakceptowaniu oferty przez dotychczasowego właściciela pojazdu, jest dokonanie niezbędnych opłat. Po zaksięgowaniu przelewu na rachunku dealera samochodów przystępuje się do procesu przeniesienia jego tytułu własności (Certificate of Title). Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu możliwe jest przewiezienie auta do najbliższego portu.

Załadunek pojazdu na pokład kontenerowca

Samochody zakupione w Stanach Zjednoczonych trafiają do Europy na statkach. Te zaś wyruszają często do położonego w Holandii portu Rotterdam zarówno ze wschodniego, jak i zachodniego wybrzeża. Znacznie szybciej przebiega podróż morska w tym pierwszym przypadku. Wypływając z położonych tam miast, takich jak np. Savannah, Miami na Florydzie oraz Nowy Jork, kontenerowiec może zameldować się po drugiej stronie oceanu w około tydzień. Na dotarcie do punktu docelowego np. z Kaliforni potrzebuje często aż 45 dni. Na czas transportu morskiego wpływ mają też kolejki do załadunku i rozładunku zarówno w portach początkowych, jak i końcowych.

Jak długo trwa dopełnienie formalności?

Gdy zamówione auto trafi wreszcie do Europy, pozostają jeszcze tylko dwa kroki, zanim jego nowy właściciel będzie mógł zasiąść za kierownicą. Pierwszym z nich jest odprawa celna. Zwykle zajmuje ona od kilku do kilkunastu dni, jednak może się nieco przedłużyć, w przypadku dużego obłożenia portu. Kiedy jednak wszystkie kwestie prawne zostaną dopięte na ostatni guzik, pozostaje już tylko jedno – transport samochodu do osoby, która zleciła jego sprowadzenie.