Chicago: 01:43
Nowy Jork: 02:43
Los Angeles: 11:43

O porcie w Rotterdamie

Amazonehaven.JPG
Autorstwa <a href=”//commons.wikimedia.org/wiki/User:Joris” title=”User:Joris”>Joris</a>

 
Zdecydowałeś się na zakup samochodu ze Stanów Zjednoczonych lub rozważasz taki krok? W takim razie na pewno ciekawi Cię, jaką drogę będzie musiało pokonać Twoje wymarzone auto, aby trafić z innego kontynentu do Twojego domu. Najważniejszą częścią procesu transportu pojazdu z USA jest oczywiście podróż morska przez ocean. Odbywa się ona na potężnym kontenerowcu. Statek zmierzający do Europy wypływa zawsze z najbliższego portu, znajdującego się na wschodnim lub zachodnim wybrzeżu. Jego celem jest położony w Holandii (Królestwie Niderlandów) największy w Europie port morski – Rotterdam.

Ile czasu płynie kontener z Nowego Jorku do Rotterdamu?

Po tym, jak zamówiony pojazd znajdzie się w kontenerze, a ten na statku, rozpoczyna się jego transport morski. Czas, jaki kontenerowiec potrzebuje na dotarcie do portu Rotterdamu, zależy od miejsca, z którego wyruszy. Zwykle wynosi on od 10 do nawet 45 dni. Oczywiście najszybciej dotrze on do Europy ze wschodniego wybrzeża, czyli takich miast, jak np. Savannah, Miami na Florydzie oraz Nowy Jork, z którego podróż do miejsca docelowego zajmuje nieco ponad tydzień. Dla porównania statek taki, aby dopłynąć do Holandii z Los Angeles lub Seattle, potrzebuje około 6 tygodni.

Ile czasu trwa odprawa celna w Rotterdamie?

Ostatnim krokiem oceanicznej podróży pojazdu transportowanego z USA jest jego odprawa celna. Niderlandzcy urzędnicy zwykle wykonują ją w 5 do 10 dni. Czas oczekiwania na dopełnienie wszystkich formalności jest oczywiście uzależniony od liczby oczekujących kontenerów. Po jego zakończeniu auto może zostać przewiezione do kupującego.